Informacje o Kinie Sfinks w tekście łatwym do czytania i rozumienia:
ETR - Informacja o Kinie Sfinks w tekście łatwym do czytania
522 kB
Początki Kina Sfinks giną w mrokach dziejów... Mimo usilnych starań i grzebania w papierach, nie udało nam się znaleźć wiarygodnej informacji na temat dokładnej daty jego powstania. Ze wspomnień starszych mieszkańców Nowej Huty wynika, że istniało już w 1958 r. Początkowo jego właścicielem były Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe. Dopiero w 1985 r., na mocy porozumienia z Kombinatem, kino weszło w struktury Ośrodka Kultury – wówczas Huty im. Lenina, dziś im. Cypriana Kamila Norwida. Od lat 80. z uporem pełniło funkcje kina studyjnego i starało się pokazywać filmy interesujące, wartościowe, o wysokich walorach artystycznych.
Dzisiejszy Sfinks to nowoczesne kino studyjne z przytulną atmosferą. Należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Polskiej Sieci Kin Cyfrowych. Nie znajdziecie tu popcornu, ale dobre filmy – zawsze! Przed każdym pokazywana jest Nowohucka Kronika Filmowa.
Nasza główna sala liczy 98 miejsc, natomiast stworzony w 2016 roku „Mały Metraż” to kameralna sala z 22 wygodnymi fotelikami i kanapą.
ZESPÓŁ:
Anna Starewicz-Caban – kierowniczka kina, odpowiada za kształt programowy i dobór repertuaru, sekretarz redakcji Nowohuckiej Kroniki Filmowej.
Kontakt mailowy: a.starewicz@okn.edu.pl
Karolina Nowacka – koordynatorka i prowadząca Dyskusyjny Klub Filmowy „Kropka” dla dorosłych i dzieci, odpowiedzialna za sprawy dostępnościowe w kinie i obsługę „Seansu z maluszkiem”.
Kontakt mailowy: k.nowacka@okn.edu.pl
Kamila Kołacz – koordynatorka Akademii Filmowej Najmłodszego i Młodego Widza, pomysłodawczyni i prowadządza FILMOTOK, odpowiedzialna także za obsługę grup zorganizowanych i seansów na zamówienie dla szkół.
Kontakt mailowy: k.kolacz@okn.edu.pl