DKF „Kropka” powstał w 1968 roku. Jest to jedyny dyskusyjny klub filmowy w Nowej Hucie. Nasze propozycje skierowane są do wszystkich miłośników dobrego kina. Program naszego DKF-u jest ambitny i różnorodny. Pokazujemy filmy interesujących twórców, kino niszowe, artystyczne i klasykę kina. Przed każdym seansem wygłaszana jest prelekcja, a po filmie odbywa się dyskusja z widzami. W naszym DKF-ie może uczestniczyć każdy, nie obowiązują żadne karty wstępu, jedyne czego oczekujemy od widzów to chęci uczestniczenia w naszej „Kropce”. Na spotkaniach panuje przyjazna, luźna atmosfera, dlatego nie musisz być znawcą kina, aby do nas wpaść na seans i dyskusję. W 2021 r. DKF „Kropka” otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla najlepszego dyskusyjnego klubu filmowego w Polsce. W 2023 roku wprowadziliśmy spotkania wspólne dla osób niewidomych i widzących (seanse odbywają się z użyciem aplikacji AudioMovie, co nie zakłóca seansu innym widzom).
Prowadzenie:
Karolina Nowacka - filmoznawczyni, koordynatorka i współprowadząca DKF„Kropka” i DKF „Kropka” dla dzieci. Członkini Jury FICC na Krakowskim Festiwalu Filmowym (2022). Członkini Jury Festiwalu FILMON i współprowadząca DKF Kropka dla Osób z Niepełnosprawnościami, odbywający się podczas trwania Festiwalu.
Dariusz Janiczak – współprowadzący Dyskusyjny Klub Filmowy Kropka. Realizator i reżyser
filmowy, pedagog specjalny, współtwórca Festiwalu Filmowego dla Osób z
Niepełnosprawnościami FilmON. Laureat Nagrody Specjalnej im. Macieja Szumowskiego na
Krakowskim festiwalu Filmowym w 2023 roku. Współprowadzący DKF Kropka dla Osób z
Niepełnosprawnościami, odbywający się podczas trwania Festiwalu FilmON.
Zapisy: możliwość zakupu biletów online od początku każdego miesiąca lub w kasie kina
Cena: 19 zł
Dla osób od 15 roku życia
Terminy: raz w miesiącu, zawsze w czwartek lub poniedziałek, godziny popołudniowe.
Miejsce: Kino Sfinks, sala Mały Metraż
Czas trwania zajęć: 200 minut
Informacje na temat dostępności: Spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Kropka”, odbywają się w sali Mały Metraż Kina Sfinks, znajdującej się na parterze, gdzie dostępna jest również toaleta dla osób z niepełnosprawnościami z alarmowym systemem przywoławczym. Podczas seansu jest zgaszone światło, natomiast rozmowa i prelekcja odbywają się przy zapalonym ciepłym świetle.