Akademia Filmowa Najmłodszego Widza to cieszący się ogromnym powodzeniem autorski program opracowany i realizowane w kinie Sfinks. Akademia powstała z myślą o edukacji filmowej uczniów klas I-III szkoły podstawowej oraz najstarszych grup przedszkolnych.
Celem spotkań jest nauka, ale również zabawa, dzięki której młodzi widzowie mogą miło spędzić czas i łatwiej przyswoić wiedzę o filmie. W każdym miesiącu proponujemy inny temat związany z filmem, często w kontekście literatury, historii i teatru. Tematy zajęć dostosowane są do poziomu odbiorców, przede wszystkim ich celem jest jednak rozwijanie zainteresowań uczestników, pobudzanie wrażliwości, rozwijanie wyobraźni i chęci zdobywania wiedzy.
Każde zajęcia składają się z 3 części:
- warsztatów filmowych (45-60 min.) prowadzonych przez profesjonalistów, osoby związane z kinem i teatrem, podczas których uczniowie realizują swój własny, krótki film;
- projekcji kinowej krótkiego filmu zrealizowanego przez uczniów w trakcie warsztatów. Każda klasa otrzyma także link do strony z nagraniem na pamiątkę;
- pokazu pełnometrażowego filmu fabularnego bądź animowanego, stanowiącego ilustrację do omawianego tematu.
Sezon 2024/2025 realizowane tematy:
1. Kiedy powstał pierwszy film? Historia kina w pigułce (październik)
2. Iluzja ruchu, czyli zabawki optyczne (listopad)
3. „Światło, kamera, akcja!” Kto pracuje na planie filmowym? (grudzień)
4. Na czym polega animacja poklatkowa? O filmie animowanym (styczeń)
5. Zombie i czarownice – tajemnice charakteryzacji (luty)
6. Dźwięk w filmie (marzec)
7. Dlaczego lubimy się bać, czyli o kinie grozy (kwiecień)
8. Pies jako aktor filmowy (maj)
9. Dokumentowanie rzeczywistości. O pracy dokumentalisty i filmie dokumentalnym (czerwiec)
Prowadzenie:
Krzysztof Ridan – reżyser filmów dokumentalnych i słuchowisk radiowych, montażysta i dźwiękowiec, realizator Nowohuckiej Kroniki Filmowej. Od ponad 10 lat prowadzi warsztaty filmowe w kinie Sfinks.
Darek Janiczak – pedagog specjalny, filmoterapeuta i reżyser filmowy. Od kilku lat pracuje w szkole z osobami z niepełnosprawnościami prowadząc m.in. zajęcia kształtujące kreatywność oraz filmoterapię. Współtwórca ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego Osób z Niepełnosprawnościami FilmON. Jest jednym z realizatorów Nowohuckiej Kroniki Filmowej.
Katarzyna Harmata – instruktorka szkolenia psów i behawiorystka zwierzęca. Specjalizuje się w pracy z psami lękliwymi oraz w relacji pies – dziecko. Prowadzi Akademię Dobrych Manier BIAŁY PIES w Krakowie. Autorka książki „Radość na czterech łapach”. Prowadzi zajęcia dla studentów zootechniki i weterynarii oraz zajęcia z zakresu edukacji dla dzieci i młodzieży.
Małgorzata Karpowicz-Dukat – aktorka, absolwentka Państwowej Szkoły Teatralnej w Warszawie na Wydziale Lalkarskim. Związana z Teatrem Groteska w Krakowie. Od 25 lat prowadzi warsztaty teatralne z cyklu „Tajemnice teatru”.
Aleksandra Denkowicz – z wykształcenia pedagog, na co dzień zajmuje się dźwiękoterapią. Powołała do życia dwa zespoły muzyczne: „KU KU", z którym wykonuje autorskie utwory dedykowane najmłodszym oraz projekt „Drzewo", z którym gra i śpiewa muzykę relaksacyjną. Pod szyldem „Dźwięki Życia" prowadzi warsztaty oraz sesje z wykorzystaniem instrumentów terapeutycznych oraz masaże misami tybetańskimi.
Anna Mrożek – artystka, graficzka, animatorka i edukatorka filmowa. Studio Filmowe Effata Anima to jej autorski program edukacji filmowej, który otwiera oczy małych i dużych dzieci na świat filmu animowanego.
Krystian Truchalski - pedagog, terapeuta, muzyk, opowiadacz. Poprzez spotkania zaprasza do przestrzeni, w której uczestnicy warsztatów wspólnie tkają opowieści.
Zapisy: Kamila Kołaczk.kolacz@okn.edu.pl, sfinks@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 32 zapisy trwają od września 2024 do czerwca 2025
Cena: 1 os. / zajęcia i seans (grupy od 20 os.) 40 zł
Materiały do zajęć w cenie: tak
Dla uczniów i uczennic klas I-III szkoły podstawowej oraz najstarszych grup przedszkolnych
Terminy: od października 2024 do czerwca 2025
Miejsce: Kino Sfinks, os. Górali 5, Kraków – Nowa Huta
Rodzaj zajęć: grupowe
Liczba dostępnych miejsc w grupie: 35
Czas trwania zajęć: 45-60 minut
Uwagi:
- Warsztaty są realizowane przy grupie liczącej minimum 20 osób.
- Istnieje możliwość zapisania grupy na same warsztaty filmowe (bez pokazu pełnometrażowego filmu) - cena: 25 zł
Informacje na temat dostępności: Zajęcia odbywają się na parterze w sali kinowej przy przygaszonym świetle.