Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Ogrodowa podróż po wybranych założeniach ziemi tarnowskiej.
Na wrześniowy wyjazd realizowany w ramach cyklu „Poznajemy ogrody” zapraszamy do ziemi tarnowskiej. Naszym przewodnikiem będzie dr Maria Lankosz-Mróz. W programie wyjazdu:
-
Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej wraz z otaczającym go parkiem.
Wybudowany w 1833 r. przez właściciela wsi, Pawła Gostkowskiego, kąśnieński dwór stał się znany w 1897 r., kiedy to Stanisław Roszkowski – pełnomocnik Ignacego Jana Paderewskiego – zakupił go od Barbary z Gostkowskich Jordan Stojowskiej. Przebudowa trwała dwa lata. Uczestniczył w niej artysta stolarz Bolesław Rzeszutko. Dworek usytuowany jest na wzgórzu w 16-hektarowym parku założonym na przełomie XVIII i XIX w. Na zboczu w urządzonym parku zasadzono aleje: lipowe, dębowe i wiązowe, a w niżej położonej części ulokowano staw z wysepką.
-
Zamek w Dębnie.
To jedyny na terenie Małopolski zachowany zabytek architektury możnowładczej – rezydencjonalnej. Wzniesiony został w końcu XV wieku w miejscu wcześniejszych założeń z XIII i XIV wieku. Fundatorem był Jakub Dębiński herbu Odrowąż, Kasztelan Krakowski, Kanclerz Wielki Koronny. Jako jedyna zachowana siedziba możnowładcza z roku 1480 zadziwia nowatorstwem na tle ówczesnej nowożytnej architektury świeckiej. Posiada znakomicie zachowany zespół elementów kamieniarskiego wystroju architektonicznego (portale, obramienia okien, wystrój wykuszy). Na całość założenia składają się 4 budynki skupione wokół trapezoidalnego dziedzińca, nakryte czterospadowymi dachami.
-
Park Strzelecki w Tarnowie.
Jest jednym z najpopularniejszych w mieście terenów zieleni. Funkcję spacerowego ogrodu miejskiego park pełni od momentu powstania w 1866 roku.Na terenie otrzymanym w 1866 roku od Rady Miejskiej, Towarzystwo Strzeleckie zbudowało swoją siedzibę i obwałowaną strzelnicę, której zarys widoczny jest do dziś. Na pozostałej części działki założono park, zwany od początku „strzeleckim”. Autorem modernistycznego projektu był Antoni Schmidt.
dr Maria Lankosz-Mróz – botaniczka, długoletnia pracowniczka Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (od 1974 do 2021). Członkini Polskiego Towarzystwa Botanicznego, działa w Sekcji Ogrodów Botanicznych i Arboretów PTB, w ramach której zajmuje się działalnością popularyzatorską i edukacyjną. Jest zapaloną fotografką przyrodniczą i podróżniczką, a także miłośniczką gór i turystyki górskiej. Współorganizatorka licznych wypraw botanicznych, których celem jest poznawanie szaty roślinnej oraz ogrodów innych stref klimatycznych.
Zapisy poprzez email: ekologia@okn.edu.pl do 18.09.23.
Czas: 09.00-19.00
Miejsce zbiórki: Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 5
Cena: 150 zł os.
Limit miejsc: 50