Kolejna, ósma edycja Festiwalu Filmowego Osób z Niepełnosprawnościami FilmON zawita do Kina Sfinks Ośrodka Kultury Norwida.
Festiwal FilmON to ogólnopolskie wydarzenie, którego głównym celem jest wprowadzanie osób z niepełnosprawnością intelektualną w świat filmu, gdzie proces tworzenia filmu staje się formą terapii i daje możliwość do wyrażania emocji. Festiwal pozwala twórcom i twórczyniom zaistnieć w nowej przestrzeni kultury masowej, ukazując niepełnosprawność w zupełnie innym aspekcie, tym samym podnosząc świadomość społeczeństwa na temat osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Do tegorocznej edycji Festiwalu zgłoszonych zostało prawie 50 amatorskich filmów krótkometrażowych z całej Polski. Dzieła poruszają rozliczne zagadnienia - ważne dla twórców i twórczyń - oraz reprezentują różne gatunki filmowe czy techniki tworzenia na przykład animacja poklatkowa, filmy komediowe lub sensacyjne.
Spośród nadesłanych filmów jury Festiwalu wybierze i nagrodzi najciekawsze produkcje filmowe, które zostaną zaprezentowane podczas pokazu finałowego - projekcji filmów nagrodzonych. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z nagrodzonymi twórcami i twórczyniami oraz jury.
Program Festiwalu to również liczne wydarzenia towarzyszące.
POKAZ FILMÓW NAGRODZONYCH:
17 VI 2024, 19:00 “Pokaz filmów nagrodzonych 8 edycji Festiwalu Filmów Osób z
Niepełnosprawnościami FilmON”
wstęp wolny
Kino Sfinks Ośrodka Kultury Norwida
Osiedle Górali 5, Kraków
Pokaz filmów nagrodzonych na podczas 8 edycji festiwalu Filmowego Osób z niepełnosprawnościami
FILMON. Po projekcji spotkanie z twórcami i twórczyniami oraz jury Festiwalu.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
10 VI godz. 18:00, „THE DREAMERS”- pokaz kolekcji mody
wstęp wolny
ARTzona Ośrodka Kultury Norwida
Osiedle Górali 4, Kraków
Premierowy pokaz kolekcji Bernadetty Perzanowskiej. Kolekcja jest efektem współpracy projektantki z uczniami i uczennicami Zespołu Szkół Specjalnych numer 6 w Krakowie oraz uczestnikami i uczestniczkami działań Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa “Tęcza” w Krakowie.
Kolekcja ubrań opowiada o emocjach, marzeniach i świecie do jakiego zapraszają nas osoby zniepełnosprawnościami. Podczas specjalnych warsztatów uczestnicy i uczestniczki przelali w artystyczny sposób swoje emocje w formie obrazów zapisanych na poszczególnych sylwetkach modowych.
Kolekcję - w formie pokazu mody - prezentować będą uczestnicy i uczestniczki projektu, wcielając się w rolę modelów i modelek.
Bernadetta Perzanowska - projektantka artystyczna, stylistka, artystka. Aktualnie studentka drugiego roku na kierunku Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Na co dzień pracuje jako asystentka projektanta w jednej z polskich marek odzieżowych, a w wolnym czasie rozwija się tworząc różne współprace, czy kolekcje prywatne.
11 VI - 18 VI 2024, “THE DREAMERS” - wystawa fotograficzna
wstęp wolny
wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Ośrodka Kultury Norwida
Sektor Sztuki
Ośrodek Kultury Norwida
Osiedle Górali 5, Kraków
Kolekcja THE DREAMERS stała się podkładem i czynnikiem inicjującym do wystawy fotografii. Cykl zdjęć obrazuje ubrania stworzone we współpracy projektantki z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Jest zapisem chwili, klatką z filmu łapiącą emocje. Prawdziwe przeżycia uchwycone w locie. Bohaterowie i bohaterki w swobodny sposób zaprezentowali swoje wnętrze i przeżycia, a te zostały uwiecznione przez fotografa.
Kolekcja ubrań opowiada o emocjach, marzeniach i świecie do jakiego zapraszają nas osoby z niepełnosprawnościami. Podczas specjalnych warsztatów uczestnicy przelali w artystyczny sposób swoje emocje w formie obrazów zapisanych na poszczególnych sylwetkach modowych.
Wystawa zdjęć zachęca do wejścia w świat uczuć i przeżywania radości w sposób dziecięcy. Zaprasza nas do odkrycia magicznego świata marzeń, gdzie wyobraźnia i sztuka odsuwa niepełnosprawność na dalszy plan i pokazuje prawdziwe piękno ludzi.
Bohaterowie i bohaterki sesji
Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Krakowie:
Amelia Padło
Wiktoria Szumera
Daniel Filipowski
Gerard Białko
Tomasz Milewski
Jakub Bukowski
Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Tęcza” w Krakowie:
Rita Trehubenko
Małgorzata Sitko
Zofia Nowak
Dariusz Tekielski
Dominik Wierzba
Autorka kolekcji: Bernadetta Perzanowska
Autor zdjęć: Piotr Kulig - fotograf i grafik DTP pochodzący z Krosna. Absolwent kierunku fotografia w Policealnej Szkoły Animatorów Kultury w Krośnie oraz student ostatniego roku fotografii w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Miłośnik historycznych technik fotograficznych. Na co dzień szeroko wykorzystujący przy swojej pracy leczniczy wpływ fotografii na ludzi, łącząc różne aspekty dziedzin fotografii i psychologii.
12 VI, 14 VI 2024 “Dyskusyjny Klub Filmowy Kropka dla osób z niepełnosprawnością intelektualną”
wydarzenia zamknięte
Kino Sfinks Ośrodka Kultury Norwida
Osiedle Górali 5, Kraków
Dwa pokazy filmowe w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Kropka dla osób z
niepełnosprawnością intelektualną. Seanse filmowe poprzedzone są prelekcją, po filmie ma miejsce dyskusja dla której tematem wyjściowym jest obejrzany film. Gość specjalny pokazów oraz dyskusji: reżyser filmowy Piotr Stasik.
13 VI 2024 „Savoir vivre w kontaktach z osobami z niepełnosprawnościami”
wydarzenia zamknięte
krakowskie szkoły publiczne
Warsztaty edukacyjne dedykowane młodzieży z krakowskich szkół, prowadzone przez nauczycieli i nauczycielki z Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Krakowie. Warsztaty, składające się zarówno z części merytorycznej i praktycznej, dotyczą kultury zachowania w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością. Warsztaty połączone z pokazami wybranych filmów festiwalowych.
Szczegółowe informacje:
Festiwal Filmowy Osób z Niepełnosprawnościami FilmON
e-mail: festiwalfilmon@gmail.com,
strona internetowa: Festiwal Filmon – Festiwal filmowy osób niepełnosprawnych
Facebook: (12) Facebook
Kino Studyjne Sfinks
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, Kraków
tel. +48 12 644 27 65
e-maii: sfinks@okn.edu.pl
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI:
Ośrodek Kultury Norwida:
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego.
Przy budynku nie ma parkingu dedykowanego odwiedzającym Ośrodek. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, wysokich progów.
Pokaz filmów / Duża sala kinowa: znajduje się na parterze budynku (poziom zero). Drzwi do sali kinowej mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu. W obrębie widowni brak wyznaczonego miejsca dla osoby poruszającej się na wózku, możliwe jest ustawienie przy początkach pierwszego i drugiego rzędu. Na wyższe rzędy prowadzą schody.
Wystawa / Sektor Sztuki - hol: znajduje się na parterze budynku (poziom zero). Hol daje możliwość swobodnego przejazdu i manewrowania wózkiem, brak stopni i progów.
ARTzona:
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego.
Przed wejściem głównym do budynku znajduje się ogólnodostępny parking. W najbliższym
sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, niewysoki próg.
Pokaz mody / Duża sala: znajduje się na pierwszym piętrze budynku. W budynku nie ma windy. Na piętro prowadzi pochylnia w górę, o dość dużym nachyleniu biegu. Samodzielne pokonanie jej, może być problematyczne dla większości osób poruszających się na wózkach. Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni, niski próg.