NKF nr 117
Video
TADEUSZ PTASZYCKI
Właśnie minęła 100 rocznica urodzin Tadeusza Ptaszyckiego, znakomitego architekta i urbanisty, który od początku związany był z Nową Hutą. Na początku lat 50. został jej głównym projektantem. Razem z grupą wybitnych architektów (np. Bolesław Skrzybalski, małżeństwo Ingardenów, Stanisław Juchnowicz, Konrad Kucza) stworzył pierwsze budynki na os. Wandy i os. Willowym, Plac Centralny, Aleję Róż.
Postać Tadeusza Ptaszyckiego wspominają prof. Stanisław Juchnowicz oraz Leszek Sybila z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W felietonie wykorzystano archiwalne fotografie, szkice i czarno-białe ujęcia filmowe pokazujące Nową Hutę.
ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE
W Nowohuckim Centrum Kultury od 8 lat odbywają się "Spotkania z piosenką" dla wszystkich, którzy chcą miło spędzić czas i oderwać się od codziennych problemów słuchając i śpiewając stare, znane wszystkim szlagiery. Prowadzi je Wojciech Dąbrowski, który opowiada o tych okazjach do wspólnego śpiewania i o ich tradycji.
Na 155 spotkaniu, któremu towarzyszyła kamera Kroniki, przypominano utwory Piotra Szczepanika. Nieśmiertelny utwór "Goniąc kormorany" odważyła się zaśpiewać jedna z uczestniczek – Irena Leśniewska.
"802% NORMY"
Wystawa "802 % normy" w dawnym kinie "Światowid" jest kontynuacją projektu realizowanego w Warszawie, a służy przede wszystkim popularyzacji fotografii Henryka Makarewicza i Wiktora Pentala. Dwaj znakomici dokumentaliści fotografowali właściwie dla siebie; Makarewicz był operatorem Polskiej Kroniki Filmowej, Pental – budowniczym. Ich zdjęcia odsłaniają prawdziwe, często zaskakujące życie Nowej Huty, nie przykryte maską propagandy.
O fotografowaniu opowiada do kamery sam Wiktor Pental, a o wystawie i wrażeniach: Łukasz Trzciński (organizator) oraz Bartosz Twaróg i Andrzej Mazaraki (widzowie).
realizacja: Robert Musiałek