NKF nr 129
Video
XIV DNI NORWIDOWSKIE
W maju odbyły się XIV Dni Norwidowskie organizowane przez Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida. Tym razem pod hasłem "Świadkowie kultur i cywilizacji – Norwid i Herbert". To połączenie nie jest przypadkowe – wielu krytyków mówi o Herbercie jako o Norwidzie XXw.
W Auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego wiersze Norwida czytała Anna Polony. Specjalnie dla Kroniki opowiedziała też o swojej fascynacji jego poezją, która jest źródłem wielu przemyśleń na temat kondycji człowieka i kondycji Polaka.
Odbył się również koncert Mateusza Kluzy – laureata norwidowskiego konkursu poezji śpiewanej.
O Dniach Norwidowskich opowiada organizator Urszula Perlińska.
Szlakiem zabytków Nowej Huty – WILLA ROGOZIŃSKICH
W II połowie XIX w. miejsce szlacheckich dworków zajęły podmiejskie wille. Jedną z nich jest Willa Rogozińskich w Mogile, zbudowana w stylu neorenesansowym. Do dziś zachował się też niewielki park, w którym stoi m.in. postument poświęcony Wojciechowi Bogusławskiemu – ojcu polskiego teatru. Nie postawiono go tu przypadkiem. To właśnie w Mogile Bogusławski był świadkiem chłopskiej bójki, która stała się inspiracją do napisania śpiewogry "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale". Jej akcja dzieje się w Mogile, czyli dzisiejszej Nowej Hucie; imię Bogusławskiego nosi Teatr Ludowy, a dwa nowohuckie osiedla noszą nazwę Krakowiaków i Górali.
o willi opowiada Maciej Miezian.
realizacja: Robert Musiałek, Artur Bober