NKF nr 133
Video
PIKNIK ARCHEOLOGICZNY
Tegoroczny, VI Krakowski Piknik Archeologiczny odbywał się na terenie Branic, a tematem wiodącym było odtworzenie życia budowniczych Kopca Wandy, a więc sprzed ok. 1200 lat. Uczestnicy pikniku mogli podziwiać rycerzy, kmieci, a także kobiety i dzieci w strojach z wczesnego średniowiecza, poznać tajniki kowalstwa, garncarstwa, a nawet spróbować samemu wykuć drobną ozdobę, czy ulepić garnek. Można było także nauczyć się strzelać z łuku, czy popróbować samodzielnych wykopalisk na stworzonej specjalnie ścieżce archeologicznej.
O pikniku opowiada Jacek Górski z Muzeum Archeologicznego.
Kobiecy strój z X w. prezentuje i objaśnia Marta Lulewicz.
NOWOHUCKA WIOSNA MUZYCZNA – GRAŻYNA BRODZIŃSKA
W ramach Nowohuckiej Wiosny Muzycznej w Teatrze Ludowym odbył się koncert Grażyny Brodzińskiej, która prezentowała słynne utwory filmowe i przeboje światowej muzyki rozrywkowej. Towarzyszyła jej Orkiestra Symfoniczna "Krakowska Młoda Filharmonia" pod dyrekcją Tomasza Chmiela, a koncert prowadziła Lidia Jazgar.
Za pośrednictwem Nowohuckiej Kroniki Filmowej Grażyna Brodzińska nie omieszkała podziękować nowohuckiej publiczności za wspaniałe przyjęcie.
Szlakiem zabytków Nowej Huty – TRAKT SANDOMIERSKI
Z Maciejem Miezianem jedziemy tramwajem nr 15 wzdłuż dawnego Traktu Sandomierskiego, który dziś wiedzie przez najstarsze osiedla Nowej Huty, Mogiłę, by wreszcie dojechać do Pleszowa. Po drodze mijamy m.in. blok na os. Młodości 2, przy budowie którego swój murarski rekord pobił przodownik pracy Piotr Ożański (pierwowzór Mateusza Birkuta z "Człowieka z marmuru"), tablicę na os. Willowym 13, która mówi, że właśnie tu zaczęto budowę Nowej Huty; wreszcie docieramy do terenów dawnego Klasztoru w Mogile, mijamy Kopiec Wandy, osiedle robotnicze Meksyk i tablicę upamiętniającą pobyt tutaj Tadeusza Kościuszki.
realizacja: Robert Musiałek, Artur Bober