NKF nr 185
Video
ŚLADAMI NOWOHUCKICH NAZW
W Nowej Hucie wiele miejsc, czasem nieoficjalnie, nosi nietypowe nazwy. Niektóre pochodzą z geografii, np. Meksyk czy Tajwan, niektóre z literatury, np. Szklane domy i Blok cudów, inne związane są z konkretnymi wydarzeniami. Maciej Miezian spacerując po dzielnicy opowiada, dlaczego najdłuższy w Nowej Hucie blok to Blok Szwedzki, dlaczego os. Teatralne zwano Tajwanem, gdzie stoją pałace Dożów oraz co to jest B1.
POWRÓT DO NOWEJ HUTY
Gościem Kina Studyjnego "Sfinsk" był popularny aktor Witold Pyrkosz. Z humorem, ale i sentymentem wspominał czasy, gdy grał w Teatrze Ludowym. Wówczas teatr przeplatał się z życiem, a widownia reagowała na sztukę jak na rzeczywistość. Również publiczność z Krakowa przyjeżdżała tłumnie na znakomite przedstawienia Teatru Ludowego.
Spotkanie połączone było z promocją książki "Podwójnie urodzony".
OPERA NOWOHUCKA
Zespół WU-HAE na zakończenie jubileuszowego dla Nowej Huty roku nagrał płytę "Opera nowohucka". Płyta została wydana na pendrivie, znalazły się na niej m.in. piosenki do tekstów Ważyka i Szymborskiej, a wszystko jest zamknięte w? metalowej puszce. Członkowie zespołu postanowili pokazać, że nowa Huta to nie tylko Solidarność i blokersi, to także normalne życie. W materiale filmowym znajdują się ujęcia z próby, fragmenty konferencji prasowej i wypowiedzi muzyków.
realizacja: Robert Musiałek