NKF nr 188
Video
FOTOGRAFIE MOJEGO OJCA
Bohaterem felietonu jest Mieczysław Dobrowolski, fotografik należący niegdyś do Klubu Fotograficznego na Osiedlu Młodości. Po drugiej wojnie światowej dostał nakaz pracy przy budowie kombinatu w Nowej Hucie. Tu pojawia się we wspomnieniach swojej córki, Alicji Rynduch-Dobrowolskiej, a towarzyszą im zdjęcia rodzinne i zdjęcia Nowej Huty. Po Mieczysławie Dobrowolskim pozostało ok. 4000 czarno-białych negatywów.
JUBILEUSZ
Zespół Szkół Zawodowych "Budostal" obchodził jubileusz 50.lecia istnienia. Powstał jako Zasadnicza Szkoła Budowlana im. M.P.Demakowa Przedsiębiorstwa Przemysłowego Budowy Huty im. Lenina. Początkowo lekcje odbywały się w barakach na Pleszewie, czyli w osławionym Meksyku.
W czasie uroczystości historię szkoły wspominała dyrektor Barbara Maciek; kamera przysłuchiwała się także wspomnieniom Stanisława Wójcika, Stanisława Rasia i Jerzego Żmudy o dawnych czasach i dawnych nauczycielach. Zebrano wiele pamiątek – plakatów, wycinków prasowych, pamiątkowych ksiąg i fotografii, na których widać np. powstawanie nowego budynku szkoły na os. Młodości, który oddano w 1967r.
OPERATOR FILMOWY
Fragment filmu "Miasto bez Boga" Jacka Petryckiego, który zdobył I nagrodę na Nowohuckim Festiwalu Filmowym. Operator Tadeusz Rusinek wspomina jak w latach 80. kręcił sceny walk ulicznych w Nowej Hucie. Możemy zobaczyć materiały filmowe spod Arki Pana, na których widać np. jak tłum kopie powalonego zomowca, przewraca milicyjne suki. Z rozmowy, którą Rusinek prowadzi ze Stanisławem Gackiem (to z jego balkonu robił te unikalne ujęcia) dowiadujemy się też, dlaczego milicjanci sprawdzali zatrzymanym ręce, dlaczego polewaczki miały różnokolorową wodę i do czego przydawało się wąchanie octu.
realizacja: Jerzy Ridan