NKF nr 766
Video
ROZGŁOŚNIA ZAKŁADOWA
W Hucie im. Lenina działał radiowęzeł, który przekształcił się później w rozgłośnię zakładową. Opowiadają o nim Marek Danecki oraz Zenon Ilczuk, dawni pracownicy Wydziału Teletechnicznego kombinatu. Sieć radiowęzła obejmowała ponad 100 głośników zewnętrznych, umieszczonych na terenie kombinatu, m.in. na przystankach autobusowych, wokół centrów administracyjnych. Oprócz tego kilkadziesiąt głośników lokalnych usytuowanych było na terenie poszczególnych zakładów, w pomieszczeniach administracji, na stołówkach. Rozgłośnia pełniła funkcję systemu alarmowego, była narzędziem dyrekcji i organizacji partyjnej, ale także dostarczała wielu informacji na tematy społeczne i produkcyjne. Materiały realizowane przez dziennikarzy rozgłośni często były na naprawdę wysokim poziomie, a ich autorzy byli nagradzani na wielu festiwalach.
TYCHY – NOWA HUTA
W Galerii Huta Sztuki Ośrodka Kultury Norwida odbył się wernisaż wystawy „TYCHY – NOWA HUTA. Przestrzeń dla sztuki”. Wystawa poświęcona jest sztuce w przestrzeni miejskiej Tych i Nowej Huty lat 70. XX w. Nowe koncepcje urbanistyczne budowy osiedli, reformatorskie idee stworzenia nowej estetyki dla miast (z naciskiem na wykorzystanie sztuki do poprawy jakości życia mieszkańców) bardzo szybko się przyjęły. To właśnie wtedy, w surowych przestrzeniach nowobudowanych osiedli, pojawiły się rzeźby, które do dzisiaj intrygują swoim artystycznym wyrazem.
O wystawie opowiadają: dyrektor Ośrodka Kultury Norwida dr Jarosław Klaś, kierownik Działu Urbanistyki, Architektury i Sztuk Muzealnych w Muzeum Miejskim w Tychach dr Patryk Oczko, kurator wystawy Barbara Solecka oraz prof. Jerzy Nowakowski.
realizacja: Krzysztof Ridan